Zakładanie ogrodów użytkowych

Własny ogród to jest jednak obowiązek i tak niestety większość ludzi go klasyfikuje. Nie dostrzega korzyści z posiadania kilku arów ziemi pokrytej roślinnością. Zwykle tłumaczy się to tym, że aby go utrzymać to trzeba dużych nakładów pracy. Po pierwsze nie dużo, po drugie ta praca może być przyjemnością, a ogród azylem.

Clou ogrodów użytkowych

Oprócz miejsca odpoczynku jest to też podręczny zielnik i warzywnik, a do tego zaopatruje w świeże pachnące słońcem, dojrzałe, pyszne owoce. Możemy wybierać z wielu odmian drzew i krzewów owocowych jak chociażby maliny, borówki amerykańskie czy agrest. Do tego mamy do wyboru dużo odmian drzew owocowych. Jak chociażby jedne z pierwszych owoców ma czereśnia Kordia. Rodzi smaczne, duże owoce o kształcie sercowatym. Często jest szczepiona na niskich podkładkach, idealnych do małego ogrodu. Poza tym mamy dużo odmian deserowych grusz i jabłoni o bardzo wysokich walorach smakowych. Także warto się zastanowić nad takim ogrodem, tym bardziej jeśli w domu są dzieci.

Grządki inaczej

Uprawa w pojemnikach to świetne rozwiązanie dla małych ogrodów. Wiele ziół można uprawiać w skrzynkach zostawiając tym samym miejsce dla roślin wymagających więcej przestrzeni. Z powodzeniem w dużych pojemnikach można uprawiać również krzewy owocowe, trzeba tylko pamiętać o ich podlewaniu. Wartościowym jest także sposób uprawy warzyw na podwyższonych grządkach. Wygląda to bardzo estetycznie i mniej wymaga prac pielęgnacyjnych, a rośliny nie wymagają tyle nawożenia i podlewania. Szerokość takiej grządki nie powinna przekraczać 1,6 metra, aby można było bez problemu wyrywać chwasty. Korzyści z posiadania własnych grządek czy kilku drzew owocowych jest wiele. Warto się nad tym zastanowić w trakcie zakładania czy renowacji ogrodu.

Uprawa owoców i warzyw w małych ogrodach przydomowych to kiedyś była norma. Wraz z intensyfikacją rolnictwa została zaniechana i zepchnięto ją w kąt jako nieestetyczny element ogrodu. Jednak bogactwo odmian warzyw oraz drzew i krzewów owocowych pozwala na wykorzystanie ich również jako roślin ozdobnych.

Artykuł powstał we współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym PodkarpackieSady.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *